„Przy piecu i pod oknem” – premiera drugiej płyty

 Przy piecu i pod oknem. Kolędy Podkarpacia 2 – to tytuł drugiego albumu w kolekcji dokumentującej unikatowy, ginący repertuar bożonarodzeniowy i noworoczny południowo-wschodniej Polski. Tym razem na płytę trafiły kolędy z Pogranicza polsko-ruskiego oraz z Łemkowszczyzny.

Część z nich pojawia się w wykonaniach oryginalnych, zaczerpniętych z żywej tradycji. Są to nagrania terenowe ze zbiorów Bartosza Gałązki, pozyskane w latach 2004-2018. Słyszymy więc na płycie śpiewaków (i muzykanta) urodzonych głównie w pierwszych dekadach XX w. Większości przekazanych przez nich pieśni nie znajdziemy we współczesnych śpiewnikach ani w internecie (niektórych nie znajdziemy nawet w dawnych źródłach!). Trudno przecenić muzyczną i literacką wartość tych kolęd oraz ich znaczenia dla polskiej tradycji i kultury.

Ach, biada, biada mnie, Herodowi  (Dobra, Czerce)
kolęda bożonarodzeniowa, kantyczkowa, z „herodów”

Opublikowanie nagrań źródłowych pozwala na ocalenie pieśni w „muzealnym” wymiarze. Wielomiesięczna praca nad płytami z serii Przy piecu i pod oknem umożliwiła coś więcej. Ważną część zarejestrowanego materiału stanowią bowiem wykonania młodego pokolenia następców. Młodzi artyści, zasłuchani w Mistrzów, zaśpiewali i zagrali Ich kolędy. Dzięki temu płyta jest nie tylko dokumentem przeszłości, ale – może nawet: przede wszystkim – świadectwem trwania pieśni.

W pole pasterze zaszli (Majdan Sieniawski, Krasne)
kolęda bożonarodzeniowa, kantyczkowa

Muzyczna antologia zawiera nieznane szerzej kolędy bożonarodzeniowe, kantyczkowe i apokryficzne, śpiewy noworoczne – gospodarskie i młodzieżowe. Znalazło się też miejsce na bałamuta i parodię kościelnego szlagieru.

Wśród nocnej ciszy czy pani słyszy (Adamówka, Majdan Sieniawski)
parodia kolędy kościelnej

W sumie – trzydzieści sześć utworów, niemal siedemdziesiąt minut niesłyszanej i niesłychanej muzyki. W imieniu wydawcy (Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu), głównego mecenasa (Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), wykonawców oraz własnym serdecznie zapraszam do słuchania i wspólnego śpiewania!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.