Święto pieśni i tańca w Szufnarowej

W niedzielne popołudnie 11 lipca 2021 r. Dom Kultury w Szufnarowej rozbrzmiewał tradycyjnymi szufnarowskimi melodiami. Pretekstem do spotkania z perłami kultury niematerialnej regionu była promocja książki Śpiewy tradycyjne z Szufnarowej. Wybór z badań terenowych, wydanej dzięki środkom z Unii Europejskiej pozyskanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa.

Licznie zebrani mieszkańcy wsi – oraz pozostali goście-sympatycy Stowarzyszenia – siłą wyobraźni i mocą muzyki przenieśli się o kilkadziesiąt lat w przeszłość. Zawiązany specjalnie na tę okoliczność zespół śpiewaczy w składzie: Zofia Mucha, Helena Opielowska, Maria Saletnik, Wiktoria Suchecka, Anna Szymańska, Janina Tatara i Kazimierz Ząbik przewodził dawnym śpiewom, do których (a później także do tańca) przygrywała C.K. Kapela w składzie: Natalia Wawrzkiewicz (skrzypce), Piotr Wawrzkiewicz (sekund, lira korbowa) i Magdalena Gładysiewicz (baraban). Repertuar zaczerpnięty z promowanego wydawnictwa pochodził z przekazów utrwalonych w trakcie wieloletnich badań terenowych – wykonawcami zebranych wówczas pieśni byli mieszkańcy Szufnarowej, wybitni śpiewacy i muzykanci. Większość melodii i tekstów cechowała się stuletnią, a nierzadko i dawniejszą metryczką…

C.K. Kapela i szufnarowcy śpiewacy – Od Francyi jadę, szabelkę toczę
(słowa od Anny Gabor, melodia od Kazimierza Ząbika)

Klamrę spotkania stanowiły słowa koordynatora projektu z ramienia Stowarzyszenia, Zenona Petki, który przybliżył założenia zadania i przedstawił etapy jego realizacji. Gawędę o szufnarowskim repertuarze śpiewów tradycyjnych poprowadził wyżej podpisany. Piotr Wawrzkiewicz opowiedział o utworach wywodzących się z druków ulotnych. O wartości i potrzebie zachowania ginącej tradycyjnej kultury niematerialnej mówili: Andrzej Szypuła, prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, oraz Grzegorz Tomaszewski, dyrektor Ośrodka Kultury w Wiśniowej.

Obecni na sali śpiewacy – oprócz przewodzenia wykonaniom zbiorowym – zaprezentowali się też solo.

Helena Opielowska – Spod kamienia woda tryska

Cennymi Gośćmi spotkania byli wykonawcy, których repertuar został zapisany w książce, oraz członkowie rodzin wybitnych szufnarowskich śpiewaków już nieżyjących.

Wieczorem przyszedł czas na pierwszą od wielu lat szufnarowską potańcówkę…

C.K. Kapela – Na buczku, na grabie listek drobny

(c) Bartosz Gałązka 2021